Split vs Multi Split — šta odabrati?
Sadržaj:
- Koja je razlika između split-sistema i multi-split sistema
- Prednosti i mane split-sistema i multi-split sistema
- Kada je bolje odabrati multi-split sistem
- Kada je bolje odabrati nekoliko split-sistema
- Zaključak
- Split ili Multi-split sistem: kalkulator cene
Koja je razlika između split-sistema i multi-split sistema
Split-sistem je najpopularniji tip kućnih klima uređaja, koji se sastoji od dve jedinice – unutrašnje i spoljašnje. Ovaj uređaj hladi vazduh samo u jednoj prostoriji, gde je postavljena unutrašnja jedinica.
Jedan split-sistem je predviđen za jednu prostoriju, što znači da je za svaku dodatnu sobu potreban zaseban komplet spoljašnje i unutrašnje jedinice.
Multi-split sistemi se sastoje od jedne spoljašnje i više unutrašnjih jedinica. Broj unutrašnjih jedinica koje se mogu povezati zavisi od modela, najčešće 2–3, ali postoje modeli koji omogućavaju povezivanje do 8 unutrašnjih jedinica. Na ovaj način, multi-split sistemi mogu klimatizovati ceo stan ili kuću, pod uslovom da u svakoj prostoriji bude instalirana po jedna unutrašnja jedinica.
Multi-split sistem je predviđen za 2−8 prostorija. Komplet multi-split sistema uključuje jednu spoljašnju i 2−8 unutrašnjih jedinica – u skladu sa brojem klimatizovanih soba.
Princip rada ova dva sistema je sličan: pomoću rashladnog sistema uređaji uklanjaju toplotu iz prostorije i prenose je napolje. Radna supstanca koja prenosi toplotnu energiju je rashladno sredstvo – freon. Međutim, za razliku od split sistema, kod multi-split sistema spoljašnja jedinica ima više freonskih cevi koje su povezane sa više unutrašnjih jedinica.
Tako, u manjem stanu gde je hlađenje potrebno samo u spavaćoj sobi, dovoljna je jedna split-sistem jedinica. Međutim, ako je potrebno rashladiti više prostorija, na primer spavaću sobu, dnevnu sobu i dečju sobu, možete instalirati multi-split sistem sa tri unutrašnje jedinice ili montirati po jednu zasebnu split-sistem jedinicu u svaku prostoriju.
Prednosti i mane split-sistema i multi-split sistema
Ako postoji izbor između ugradnje nekoliko split sistema - u svaku sobu - i multi-split sistema za ceo stan, treba proučiti prednosti i mane oba tipa uređaja.
Prednosti multi-split sistema:
- Spoljašnji blok je samo jedan - ovo je važno ako je na fasadi predviđeno samo jedno dozvoljeno mesto za montažu spoljnog bloka na stanu.
- Tiši rad pod uslovom da se spoljnji blok postavi na zid nesusedne sobe.
- Manje oštećenja fasade - zid se buši samo na jednom mestu.
- Mogu se koristiti različiti tipovi unutrašnjih blokova za različite sobe: zidni, kasetni, kanalski ili podno-plafonski modeli.
- Održavanje multi-split sistema je jeftinije nego održavanje više split sistema, jer se čišćenje delova i dopunjavanje rashladnog sredstva vrši samo u jednom spoljnjem bloku.
Nedostaci multi-split sistema
- Kupovina i montaža multi-split sistema biće skuplja za 30-40% u odnosu na ugradnju nekoliko split sistema. Razlog tome je što je uređaj multi-split sistema složeniji, pa su potrebni skuplji delovi za njegovu proizvodnju. Pored toga, montaža multi-split sistema je takođe složenija i zahteva više materijala za instalaciju — cevi za gas, odvodne creva, a može biti potrebna i dopuna rashladnog sredstva. Na primer, multi-split sistem Haier, namenjen za 3 sobe ukupne površine 60 m², sa montažom koštaće oko 230-240 hiljada dinara, dok će tri split sistema sa sličnim ukupnim kapacitetom, uključujući montažu, koštati oko 170 hiljada dinara.
- U slučaju kvara spoljnog bloka prestaje da radi ceo sistem klimatizacije.
- Moraju se provoditi duže trase unutar soba. Ako se klima uređaj postavlja pre završetka završnog uređenja, onda je potrebno bušenje unutrašnjih zidova za ugradnju cevi, a zatim ih zatvoriti završnom obradom. Ako se klima uređaj postavlja nakon završetka radova, te cevi će biti sakrivene dekorativnim kutijama, što nije uvek estetski prihvatljivo, naročito ako su potrebne duže kutije.
- Nije moguće istovremeno uključiti režim hlađenja u jednoj sobi, a režim grejanja u drugoj — sistem može raditi samo u jednom režimu. Možete postaviti različite temperature u svakoj sobi, ali samo u istom režimu: ili hlađenje, ili grejanje.
- Izbor unutrašnjih blokova je ograničen: možete birati samo modele jednog proizvođača, koji su kompatibilni sa multi-split sistemima.
Prednosti više split sistema u odnosu na multi-split sistem
- Kupovina i instalacija više split sistema biće jeftinija od kupovine i montaže multi-split sistema.
- U slučaju kvara klima uređaja u jednoj sobi, uređaj u drugoj sobi će nastaviti da radi, jer nisu povezani.
- U svaku sobu možete postaviti klima uređaje različitih proizvođača, birajući unutrašnje blokove koji se uklapaju u njihov enterijer.
- U različitim sobama možete uključiti različite režime rada: hlađenje ili grejanje. Ovo je korisno za sobe čiji prozori gledaju na različite strane sveta ili u kojima se nalazi različit broj ljudi.
Nedostaci nekoliko split sistema u odnosu na multi-split sistem
- Zagušenje fasade sa nekoliko spoljnjih blokova.
- Tokom instalacije, spoljašnji zidovi se buše na nekoliko mesta: po jednoj rupi za svaki spoljnji blok.
Kada je bolje izabrati multi-split sistem
Multi-split sistemi su bolji za male vikendice, kancelarije ili velike stanove, sa površinom do 140 m², ali postoje slučajevi kada se takvi uređaji postavljaju u dvo- i trokrevetne stanove.
Postoje ograničenja pri montaži spoljnog bloka
Multi-split sistem se bira kada je potrebno ohladiti više soba, ali nije moguće instalirati više spoljnjih blokova na fasadi. Na primer, ako treba postaviti split sistem u kući gde upravljačka kompanija dozvoljava instalaciju spoljnjih blokova samo na specijalno predviđenim mestima. Upravljačke kompanije novih stambenih zgrada dozvoljavaju montažu samo na tehničkim balkonima, na krovu ili u standardnim korpama za klima uređaje, a tu je za svaki stan dodeljeno samo jedno mesto za spoljnji blok.
Ako je dostupno samo jedno mesto za spoljnji blok, tada se postavlja multi-split sistem, a cevovodi klima uređaja se vode od jednog spoljnog bloka u nekoliko soba.
Potrebno je očuvati estetiku fasade
Pored toga, multi-split sistemi se biraju kada vlasnici stanova ili kuća ne žele da pretrpaju fasadu zgrade sa nekoliko spoljnjih blokova: jedan blok manje menja izgled zgrade nego 2-3 bloka. Da bi se očuvala fasada sa strane ulice, spoljnji blok može biti postavljen sa dvorišne strane ili na zadnjem delu kuće.
Potrebno je smanjiti buku od rada klima uređaja
Spoljnji blok multi-split sistema može biti postavljen iza prozora nesanitarne sobe, tehničkog prostora ili kuhinje - gde nije potrebna potpuna tišina. Na taj način, buka i vibracije od spoljnog bloka neće se preneti kroz zidove u spavaću sobu, dečiju, dnevnu sobu i druge prostorije gde su postavljeni unutrašnji blokovi.
Važno je uzeti u obzir da ako je spoljnji blok multi-split sistema postavljen na zidu stambene sobe, buka od njegovog rada može više smetati stanarima nego spoljnji blok običnog split sistema. U tom slučaju, važno je proveriti deklarisani nivo buke spoljnog bloka koji navodi proizvođač.
- Split ili Multi-split sistem: šta odabrati?
- Split ili Multi-split sistem — kalkulator cene za nekoliko soba
Ukažite površinu sobe.
Osnovna karakteristika klima uređaja - je snaga hlađenja. Ona zavisi od zapremine prostora koji se hladi.
Za većinu slučajeva važi formula: 1 kW je predviđen za 10 m2. Ako vam je potrebna preciznija procena, obratite se našim stručnjacima.