Klima uređaji za kuću
Izbor proizvođača
Zahtevi za tehničke karakteristike savremenih sistema klimatizacije:
- Kvalitet i visoka pouzdanost
- Nizak nivo buke
- Minimalna potrošnja električne energije
- Elegantni dizajn
- Funkcionalnost i jednostavnost upotrebe
Zbog toga nudimo opremu samo od proizvođača koji su se dokazali.
Klima-uređaji Mitsubishi Electric su naša preporuka. Mitsubishi Electric donosi vrhunski dizajn, odlične tehničke karakteristike i sva najnovija tehnološka dostignuća (visoka pouzdanost i najniži nivo buke!). I što je najvažnije, sve funkcije koje ovi proizvođači navode u svojim klima-uređajima zaista postoje i rade, za razliku od nekih drugih poznatih brendova.
Može li jedan klima-uređaj rashladiti celu kuću?
Optimalno rešenje je ugradnja zasebnog klima-uređaja u svaku prostoriju. Pošto kuće obično imaju više soba i spratova, jedan klima-uređaj neće biti dovoljan. Da bi jedan klima-uređaj mogao da hladi više soba, između tih soba mora postojati veoma dobar protok vazduha tokom rada uređaja. To znači da vrata između soba treba da budu otvorena ili potpuno uklonjena, a klima-uređaj mora direktno duvati u njih. Međutim, čak i tada, ne postoji garancija da će temperatura u svim sobama biti jednako prijatna.
Klima-uređaj kao glavni izvor grejanja kuće
U Srbiji je grejanje klima-uređajima popularno. Pogledajmo njegove prednosti i nedostatke.
Prednosti:
- Klima-uređaj ne zahteva posebnu pažnju
- Veoma je ekonomičan u poređenju sa drugim popularnim izvorima grejanja u Srbiji, jer je u pitanju toplotna pumpa tipa "vazduh-vazduh"
- Ne samo da greje zimi, već i hladi leti
- Može brzo zagrejati prostoriju
Nedostaci:
- Klima-uređaji su izvor buke. Iako postoje vrlo tihi modeli, i dalje proizvode određeni zvuk, što može biti zamorno pri stalnoj upotrebi
- Klima-uređaj stvara strujanje vazduha, što nekim ljudima može smetati
- Što je niža spoljna temperatura, to je manja efikasnost grejanja
Odaberite model klima-uređaja koji je prilagođen za efikasno grejanje pri niskim temperaturama. Preporučene serije:
Ako je vaša kuća u fazi projektovanja ili izgradnje, preporučujemo da kao glavni izvor grejanja razmotrite sistem "toplotna pumpa vazduh-voda" u kombinaciji sa podnim grejanjem. Po našem mišljenju, ovo je optimalan sistem za Srbiju jer se brzo isplati zahvaljujući niskim troškovima grejanja, ne zahteva nikakvo održavanje i pruža visok nivo komfora.
Ograničenja u opterećenju elektro mreže
Za razliku od stana, privatna kuća obično ima veću površinu, više soba i nema susede koji greju zidove, što znači veće toplotne gubitke. Samim tim, u kući je potrebno više klima-uređaja, ali ako se istovremeno uključi više uređaja, može doći do problema sa napajanjem.
U proseku, jedan klima-uređaj za prostoriju od 20-30 m² troši oko 1 kW/h. Preporučuje se da klima-uređaji budu raspoređeni na različite faze električne mreže.
Kako i gde instalirati spoljnu jedinicu
Najbolje je spoljnu jedinicu klima-uređaja postaviti na manje vidljiv deo fasade kako ne bi narušavala izgled kuće ili je postaviti na temeljnu stazu. Ako kuća ima ravni krov, spoljna jedinica multisplit sistema može se postaviti na upotrebljivi deo krova, čime se izbegava njeno vizuelno prisustvo.
Može li se instalirati jedna spoljna jedinica za više unutrašnjih (multisplit sistem)?
- Multi-split sistem se postavlja samo kada nije moguće instalirati više od jedne spoljne jedinice (npr. zbog ograničenog prostora na fasadi). U drugim slučajevima, obično je isplativije postaviti zasebne split sisteme u svaku prostoriju.
- Cena multi-split sistema i njegove instalacije je 1,5-2 puta viša u odnosu na pojedinačne split sisteme. Upoređenje cena možete videti ovde: Multi-Split vs Single-Split — cene.
- Od svake unutrašnje jedinice potrebno je povući cevovod do spoljne jedinice. To može rezultirati dugim cevovodima, a ako je renovacija stana već završena, može narušiti izgled enterijera više nego pojedinačni klima uređaji sa kraćim cevovodima.
- Pouzdanost dva zasebna klima uređaja je veća, jer u slučaju kvara spoljne jedinice kod multi-split sistema, ceo sistem prestaje da radi.
Više o tome možete pročitati ovde: Multi-Split vs Single-Split — šta odabrati?
Kada je najbolje instalirati klima-uređaje u kući?
Najbolje je postaviti instalacione cevi za klima-uređaje još u fazi izgradnje kuće. Na taj način cevi će biti sakrivene u zidovima, a električne instalacije dovedene na odgovarajuća mesta unapred. Ovo rešenje neće narušiti dizajn enterijera jer cevi neće biti vidljive.
Sami klima-uređaji mogu se instalirati nakon završetka unutrašnjih radova. Na slici ispod prikazani su koraci od postavljanja instalacija do završne montaže klima-uređaja.
Ukažite površinu sobe.
Osnovna karakteristika klima uređaja - je snaga hlađenja. Ona zavisi od zapremine prostora koji se hladi.
Za većinu slučajeva važi formula: 1 kW je predviđen za 10 m2. Ako vam je potrebna preciznija procena, obratite se našim stručnjacima.